وزیر ارشاد اعلام کرد: موسیقی و نمایش به سالن ها برمی گردد

وزیر ارشاد اعلام کرد: موسیقی و نمایش به سالن ها برمی گردد

به گزارش پیلانو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه آیین پایانی جایزه عکس روایت سرباز ضمن اشاره به اینکه وضعیت بعضی از شهرها در روزهای انتشار کرونا به زرد و آبی تبدیل گشته است، اظهار داشت: بر مبنای طرح محدودیت هوشمند که شهرها به وضعیت های قرمز، زرد، نارنجی و آبی تقسیم و در قالب مشاغل طبقه بندی شده، بر همان مبنا در شهرهای زرد و آبی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری امکان برگزاری موسیقی و نمایش در سالن ها وجود دارد.
به گزارش پیلانو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی افزود: همینطور پیش از این ایام هم نامه ای را به قرارگاه عملیاتی و کمیته بهداشت ارسال کرده بودیم و در این حوزه جلساتی برگزار گردید. تقاضای ما این بود که سالن های تئاتر، موسیقی و نمایش سینما از گروه ۳ به گروه ۲ منتقل شوند.
وی ادامه داد: در این حوزه همکاران ما در معاونت امور هنری و سازمان سینمایی در دو نوبت جلسه برگزار کرده و استدلال های خویش را در این حوزه به همکاران قرارگاه عملیاتی و کمیته بهداشت اعلام نمودند که در دستور بررسی است و هم اکنون به جز شهرهای قرمز و نارنجی که شامل ۳۷ شهر است در بقیه شهرها که شهرهای زرد و آبی هستند، شرایط برگزاری وجود دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره پرسش دیگری در خصوص وجود برخی ابهامات درباره چگونگی برگزاری جشنواره فیلم فجر اضافه کرد: تا بهمن ماه قابلیت این را نداریم که به صورت قطعی بگوییم جشنواره فیلم چگونه برگزار می گردد اما پیشبینی شده اگر شرایط ما شرایط نارنجی و قرمز باشد فیلمها امکان اکران به صورت آنلاین را ندارند و برای داوران و اصحاب رسانه اکران می شود و نمی تواند اکران عمومی شود.
وی تصریح کرد: اما اصحاب رسانه در سالن های خود و داوران هم داوری فیلمها را خواهند داشت و در جشنواره تئاتر هم با شرایطی که داریم و برخی شهرها وضعیت زرد دارند و بخش زیادی هم آبی شده اند شرایط راحت تری وجود دارد که اکران محدود با رعایت دستورالعمل ها در حوزه نمایش و موسیقی اتفاق بیفتد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه سینما به دلیل تراکم هایی که وجود دارد باید بررسی کرد که با عنایت به این که وضعیت زرد شده می توان کاری کرد. اما در هر حال داوران و اصحاب رسانه فیلمها را می بینند و مسیر داوری و نقد و گفت و گوهای آنها قطعی است ولی بیشتر از این بستگی به شرایط بعدی دارد.
صالحی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ و هنر در مدت یک سالی که از شهادت سردار سلیمانی می گذرد، اظهار داشت: سردار سلیمانی تنها نماد مقاومت در ایران نبود که نماد مقاومت ضد ستم، جهل و کج اندیشی در منطقه و جهان بود.
وی ادامه داد: در یک سالی که از شهادت سردار سلیمانی و یاران می گذرد، آثار هنری متفاوتی در حوزه های مختلف تئاتر، سینما، هنرهای تجسمی و موسیقی ساخته شده که همگی آنها آثار قابل توجهی هستند. اشعار مختلف به زبان های فارسی و زبان های مختلف و به تصویر کشیدن مکتب حاج قاسم سلیمانی سروده شده است. آهنگ ها و سرودها و نمایشنامه ها، هنرهای تجسمی، عکس، نقاشی و… با مبحث سردار سلیمانی عرضه شده است.
وی خاطرنشان کرد: همینطور در جشنواره های فجر سال جاری و بعضی از تولیدات هنری، شاهد تولید آثار باکیفیتی هستیم که حتی در حوزه های مستند و فیلم داستانی بلند هم شاهد حضور آنها هستیم.
وی افزود: رابطه وجودی مردم ایران با حاج قاسم بگونه ای پرارزش و محبت آمیز بود که در همین نمایشگاه عکس روایت سرباز شاهد تجلی آن هستیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هم شکل های سیاستگذاری و حوزه های حمایتی هدایتی با مجموعه قابل توجهی از این آثار بیرونی و داخلی مواجه بوده که مکتب حاج قاسم را فرهنگ و هنر جهانی تبیین، تفسیر و گسترش می دهند.

منبع: