به خوانندگی رضا فکری؛ علی رهبری چنین گفت زرتشت را در زاگرب به صحنه می برد

به خوانندگی رضا فکری؛ علی رهبری چنین گفت زرتشت را در زاگرب به صحنه می برد

به گزارش پیلانو ارکستر فیلارمونیک زاگرب به رهبری ارکستر علی رهبری و خوانندگی رضا فکری پوئم سمفونیک چنین گفت زرتشت را روی صحنه می برد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، ارکستر سمفونیک زاگرب پوئم سمفونیک «چنین گفت زرتشت» اثر علی رهبری را جمعه ۲ آبان (۲۳ اکتبر) در شهر زاگرب پایتخت کرواسی به روی صحنه می برد. خواننده ارکستر رضا فکری است. این ارکستر به همراه گروه کر فیلارمونیک زاگرب که این دفعه با زبان فارسی می خوانند کنسرت خویش را اجرا خواهد نمود. این در شرایطی است که علی رهبری تمرینات خویش را در زاگرب شروع کرده است.
وزیر فرهنگ و وزیر امور خارجه کرواسی، شهردار زاگرب، سفیر ایران در کرواسی و چند تن از مقامات سیاسی و فرهنگی دو کشور میهمانان کنسرت ارکستر زاگرب هستند.
سمفونیک «چنین گفت زرتشت» یازدهمین و آخرین شماره از مجموعه «مادرم ایران»است که برای خواننده تنور و ارکستر بزرگ ساخته شده است. این برای اولین بار است که روی سخنان زرتشت قطعه موسیقی نوشته شده است.
مجموعه مادرم ایران با قطعه «نوحه خوان» که روایتگر واقعه عاشورا است آغاز می شود و با پوئم سمفونیک «چنین گفت زرتشت» که از سخنان و گفته های زرتشت است خاتمه می یابد. این قطعه مقرر است پیش از اجرای کنسرت با حمایت کمپانی ناکسوس ضبط شده و بزودی راهی بازار جهانی شود.
علی رهبری مقرر است اجرای کنسرت «چنین گفت زرتشت»را که یک ساعت است، به مردم کرواسی تقدیم کند؛ چونکه مردم این کشور معتقدند با ایرانی ها قرابت فرهنگی دارند و اصالتشان از ایران باستان آمده است.
رهبری سال ها مدیریت هنری و رهبری دائم ارکستر زاگرب را بر عهده داشته است. رهبری پیش از این مدیریت اکستر های سمفونیک بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران را در کارنامه دارد. رهبری برای انتخاب خواننده این اثر از چندین خواننده ایرانی و غیر ایرانی تست گرفت و در نهایت رضا فکری را برگزید.
رضا فکری پیش از این بعنوان سولیست در ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری حضور داشته است.

منبع: