مازیار بیژنی : مدیران هنوز به تأثیر کاریکاتور واقف نیستند

مازیار بیژنی : مدیران هنوز به تأثیر کاریکاتور واقف نیستند

پیلانو: مازیار بیژنی معتقد می باشد علاوه بر زبان جهانی که کاریکاتور دارد، سرعتی که در انتقال پیام و حسِ هنرمند به مخاطب دارد نسبت به بقیه هنرها بیشتر و مؤثرتر است.

مازیار بیژنی هنرمند کاریکاتوریست درباره زبان جهانی کاریکاتور و کارتون و استفاده آن بعنوان یک ابزار رسانه ای به خبرنگار مهر اظهار داشت: ذات کاریکاتور مطبوعاتی یا کارتون، ضربتی بودن آن است؛ یعنی کارکردش مثل سینما و انیمیشن نیست که باتوجه به مسائل بلندمدت و به مرور زمان ساخته شود. کارتون و کاریکاتور مطبوعاتی در رسانه های دنیا جایگاهی دارد که ما هنوز نتوانسته ایم به آن جایگاه برسیم و حتی کاریکاتور در بسیاری از روزنامه های ما در حال حذف است.
وی، جایگاه این نوع کاریکاتور را در فضای مجازی، جایگاه بهتری دانست و اضافه کرد: کاریکاتور مطبوعاتی و کارتون در فضای مجازی جایگاهی پیدا کرده است و مخاطب خودش را دارد.
بیژنی اشاره کرد: از جانب دیگر به نظر من باید از این کارتون ها در فضاهای شهری نیز بهره گرفت چونکه جای کار بسیاری دارد و مدیران شهری و هنری هنوز خیلی به این مساله واقف نیستند که اثرات فرهنگی این هنر تا چه حد است.
وی اظهار داشت: ما کاریکاتوریست های خیلی خوبی در ایران داریم که کارشان حرفه ای است و اتفاقاً از نسل جوان هم هستند برخلاف هنرمندان این حوزه در جهان که متوسط سنی شان از ۴۰ سال به بالاست. بدین سبب ایران جز معدود کشورهایی است که کاریکاتوریست های نسل جوانش، در نمایشگاه های داخلی و خارجی حضوری پرشور دارند. البته از لحاظ کیفیت، هنوز جای کار داریم که بتوانیم در رقابت جهانی، جایگاهی برای خود باز نماییم اما اگر همین امروز هم بخواهیم در رقابت های جهانی شرکت نماییم چیزی کم نداریم، چون کاریکاتوریست های ایرانی برخلاف هنرمندان اروپایی و آمریکایی، خیلی حرف برای بیان دارند.
این هنرمند، درباره مزیت های کاریکاتور برای انتقال پیام اظهار نمود: علاوه بر زبان جهانی که کاریکاتور دارد، سرعتی که در انتقال پیام و حسِ هنرمند به مخاطب دارد نسبت به بقیه هنرها در جهان و فضای ارتباطی موجود بیشتر و مؤثرتر است. همین طور عکس العمل و واکنش کاریکاتوریست ها به مسائل روز به نسبت بقیه هنرمندان سریع تر است و هزینه کمتری نیز برای هنرمند در بردارد.
وی در مورد فعالیت حرفه ای خودش نیز بیان کرد: بطور متوسط هر روز یک کاریکاتور طراحی می کنم که به صورت پراکنده در شبکه های اجتماعی منتشر می شوند.
بیژنی در آخر درباره حضورش در نمایشگاه های کارتون و کاریکاتور اظهار داشت: معمولاً در نمایشگاه های کاریکاتور نیز حضور دارم خصوصاً نمایشگاه هایی چون «هولوکاست»، «ملکه کشتی ربا»، «نمی توانم نفس بکشم» و … که به مسائل روز می پردازند.

منبع: